Tere, külaline!
|

Interaktiivsed tahvlid

Tehnoloogia areng on muutnud tahvleid suurel määral ning klassis ja auditooriumites on kasutusel erinevaid digitaalseid tahvleid, mis vaatlejale tunduvad kõik ühesugused. Projektor on tahvli kohal, millega kuvatakse pilt tahvlile ning inimesed saavad sellele kirjutada. Tegelikult on tehnoloogiad aga väga erinevad, millel on omad eelised ja puudused. Väga oluline osa süsteemist on nii riist- kui tarkvaral, sest tarkvaralised piirangud ei võimalda kõiki olemasolevaid funktsioone kasutada.

Interaktiivsed tahvlid jagunevad nelja erinevasse põhiklassi:

  • Infrapuna
  • Puutetundlikud
  • Aktiivsed elektromagneetilised
  • Passiivsed elektromagneetilised

1.   Infrapunatahvlid vajavad spetsiaalset pliiatsit ning tahvli nurkadesse paigaldatakse spetsiaalsed vastuvõtjad. Tahvlina võib aga kasutada tavalist valget tahvlit ning see teeb selle tüübi soodsamaks kui teised valikud. Puudusteks on tahvlil piiratud funktsioonid, ebatäpsus, voolu nõudvad kohmakad pliiatsid ja ruumi valgus. Tahvel nõuab tumedat auditooriumi.

2.   Puutetundlikud vajavad spetsiaalset tahvlit, mis reageerib puudutustele. Sellele saab kirjutada kasvõi näpuga, mis ei vaja spetsiaalset pliiatsit. Asukoht kuvatakse X Y kordinaatidega ning see teeb tahvli täpseks. Puudusteks on kallim hind, tahvel ei tee vahet juhuslikul ja tahtlikul puudutusel  ja puutepind ei ole nii tugev.

3.   Passiivsetel elektromagneetilistel tahvlitel on kogu tahvli pinnal elektromagnetväli, mis saab aru kui spetsiaalpliiats on lähedal. See ei vaja patareisid, kuid ilma selleta tahvel ei toimi. Eelisteks on tugev tahvli tööpind, juhuslikud puudutused ei sega töötegemist, toetab kõiki funktsioone ja hea projektsioonikvaliteet. Puudustena võib välja tuua spetsiaalpliiatsi ning süsteemi hinna.

4.   Aktiivsed elektromagneetilised tahvlid on nagu passiivsed, kuid suure erinevusega: see vajab toiteallikaga pliiatsit ning ei ole nii täpne. Eelised on tugev tööpind, hea kvaliteet ja juhuslikud puudutused ei sega töötegemist. Puuduseks on toitega kohmakas spetsiaalpliiats.

Projektorid

Kõik interaktiivsed tahvlid vajavad töö tegemiseks projektoreid. Pildi kvaliteet ja resolutsioon on tingutud projektorist ja valgusjõud on väga oluline. Nendel tahvlitel kasutatakse lähikuvaprojektoreid, mis näitavad pilti väga lähedalt. See on tingitud sellest, et kui inimene tahvli ees seisab, siis ei teki tahvlile varju ja nn tühja kohta.Kui interaktiivset tahvlit on vaja kasutada ruumis, mida ei saa teha tumedaks, siis on vaja valida suurema valgusjõuga projektor. Samuti tuleb selgusele jõuda, kas interaktiivsel tahvlil on vaja vaadata seisvat või liikuvat pilti. 

Interaktiivsete tahvlite ja projektoritega saate lähemalt tutvuda siin

Küsi lisa

Estonian