Tere, külaline!
|

Tahvlite paigaldamine, hooldamine ja kasutamine

Tahvli paigaldamine

Sein tahvli paigaldamiseks peab olema sirge, loodis ning piisavalt tugev tahvli raskuse jaoks. Sein peab võimaldama kõikide tahvli kruvide korralikku kinnitamist, eriti tiibadega tahvlite paigaldamisel. Tahvel ei tohi ju seinalt alla kukkuda!

Remonditavates ruumides võib esineda seinapinna all tühikuid, kipsplaadiga kaetud (ukse)avasid jms. Sellisel juhul tuleb remondi käigus tahvli jaoks juba eelnevalt teha tahvlisuurune tugev puitraam seina sisse või seina peale. Kui tahvli suurus pole veel teada, tuleks seinapinna alla kogu ruumi laiuses paigaldada kaks horisontaalset puitprussi tahvli alumise ja ülemise kruvirea jaoks. Kõrgusega 1,2 m tahvlite alumine serv paigaldatakse täiskasvanute õpperuumides, põhi- ja gümnaasiumi osas 90cm põrandast ja algklassides 75-85cm põrandast. Ülemise ja alumise prussi vahe on 122cm.

Tahvlite kinnitamine kipsplaatseinale ainult kipsitüüblitega on ebasoovitav, tiibtahvlite korral lubamatu.

Tahvliga kaasasolevad kruvid ja tüüblid sobivad kiviseinale, kruvid ka puitseinale. Tuhaplokkidest seinale sobivad pikemad lööktüüblid.

Kriiditahvli paigaldamine algab kriidirenni paigaldamisest. Kindlasti tuleb kasutada loodi. Puitseina puhul asetada seejärel kohale tahvli plaat ja kinnitada ülaserva kruvid. Kiviseinale tahvlit kinnitades tuleb kõigepealt ülemised kruvikohad märkida seinale täpselt tahvli aukude järgi. Seejärel tahvel kõrvale tõsta, puurida tüübliaugud, kriidirenni soon puhastada ning tahvel uuesti paigale tõsta ja nüüd juba ülemised kruvid kinnitada. Seejärel pingutada ühtlaselt kõik kruvid. Viimasena eemaldada tahvli tööpinnalt kattekile. Kile nurk lõigata ettevaatlikult lahti ja siis kile aeglaselt tahvlilt maha tõmmata.

Tiibtahvli tiivad kruvitakse põhitahvli külge, peale põhitahvli seina külge kinnitamist.

Suured tahvlid (kaks meetrit ja pikemad) nõuavad tõstmisel ja paigaldamisel suurt hoolt, et tahvel lapiti asendis läbi ei painduks. See võib tahvlit oluliselt kahjustada. Paigaldamisel on soovitav kasutada vähemalt kolme inimest. Tahvli kandmisel hoida tahvlit serviti ning vältida nurkade vigastamist. Tahvlit kaitsev pakend soovitame eemaldada alles ruumis kuhu tahvel on planeeritud paigaldada.

Tahvli paigaldamise käigus tekkivate küsimuste korral soovitame kindlasti eelnevalt konsulteerida tahvli müüja ja/või tootjaga või tellida tahvli paigaldusteenus

Valge tahvli hooldamine

Tušitahvlile ehk markeritahvlile ehk valgele tahvlile kirjutamiseks kasutatakse spetsiaalseid tahvlimarkereid (märgistusega white board marker, dry-wipe whiteboard marker või dry-erase whiteboard marker). Kirjutatu pühkimiseks kasutatakse spetsiaalset tahvlilappi ehk tahvlipuhastajat. Soovitame regulaarselt kontrollida, et tahvlipuhastaja puhastuspadjake poleks liiga määrdunud ja vastavalt olukorrale uuendada tahvlipuhastajat või selle vahetatavat padjakest.

Lisaks igapäevasele tahvli pühkimisele tahvlipuhastajaga, soovitame valget tahvlit ka aeg-ajalt põhjalikumalt puhastada, eriti kui tahvel on kaua kasutuses olnud.

  1. Tušitahvlit võib alati puhastada puhta ja niiske lapiga, võib kasutada ka neutraalset majapidamises kasutatavat nõudepesuvahendit (vältida Fairy, CIF tüüpi tugeva kontsentratsiooniga pesuvahendeid).
  2. Vajadusel kasutada spetsiaalset, valge tahvli puhastamiseks mõeldud puhastusvedelikku tahvlile. Teised puhastusvahendid võivad tahvli pinda rikkuda ja selle kasutamiskõlbmatuks muuta.
  3. Pärast tahvli puhastusvedeliku kasutamist tuleb tahvel üle pühkida puhta ja niiske lapiga.
  4. Seejärel kuivatada puhta ja kuiva lapiga.

Majapidamispaber ei sobi tahvli puhastamiseks.

Valgete tahvlite valikuga saad tutvuda SIIN

Kriiditahvli hooldamine

Täiesti uue kriiditahvli pinnale võib esimestest kirjutustest jääda õrn kriidijälg, mis kaob iseenesest pärast mõningast kasutamis-puhastamiskordi.

Kui kriiditahvel on kaua kasutuses olnud, võib tahvli pinda sööbida liiga palju kriiditolmu. Sööbinud mustuse eemaldamiseks tuleb tahvlit korduvalt ja põhjalikult pesta ning kuivatada:

  1. Tahvel pesta märjakskastetud tahvlikäsnaga.
  2. Tahvel kuivatada puhta, kuiva lapiga.
  3. Käsn pesta kriiditolmust hoolikalt puhtaks.
  4. Vajadusel puhastamist korrata.

Soovitame vältida liiga kõva kriiti. Majapidamispaber ei sobi kriiditahvli puhastamiseks.

Kriiditahvlid leiad SIIT

Soovid abi, nõuandeid, soovitusi, täpsustusi? Anna oma soovidest teada ja küsi julgelt abi kliendiliinil +372 6504 873 või +372 5553 7184 või kirjuta meile info[@]okt.ee