MONITOR ACC DESK MOUNT 10-32"/NS-DPOS100BLACK NEOMOUNTS
Tellitav: 3tk SKU: NS-DPOS100BLACK-LKO
The Neomounts by Newstar desk mount, model NS-DPOS100BLACK is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for flat screens up to 32?. This mount is a great choice for space saving placement on desks and counters using a bolt-down base. Neomounts by Newstar's versatile tilt (60°), rotate (360°) and swivel (360°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area. Neomounts by Newstar NS-DPOS100BLACK is suitable for screens up to 32". The weight capacity of this product is 15 kg. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts by Newstar VESA adapter plates. All installation material is included with the product.
- Min. screen size: 10 inch
- Max. screen size: 32 inch
Functionality
Type: Tilt, Rotate, Turn
Tilt (degrees): 60°
Swivel (degrees): 360°
Rotate (degrees): 360°
Height: 44 cm
Height adjustment: None
Max. weight 15 kg
75 mm x 75 mm, 100 mm x 100 mm
Colour Black 1xNumber of displays supported
Maximum weight capacity (per display) 15 kg, Maximum weight capacity 15 kg
Maximum screen size 81.3 cm (32"), Mounting type Desk
Minimum VESA mount 75 x 75 mm, Maximum VESA mount 100 x 100 mm