The NewStar VESA adapter, model FPMA-VESA200 allows a VESA mount with 75x75 or 100x100 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
NewStar FPMA-VESA200 is suitable for screens up to 42" (105 cm). The weight capacity of this product is 35 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Different hole patterns can be covered using NewStar VESA adapter plates.
Max. weight 35 kg
Fits screens sized 22-42", 50 mm x 50 mm
200 mm x 200 mm, Colour Silver
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA200 allows a VESA mount with 50x50, 75x75 or 100x100 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA200 is suitable for screens up to 42" (105 cm). The weight capacity of this product is 35 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Housing material Steel
Maximum weight capacity 35 kg, Panel mounting interface 100 x 100/75 x 75/200 x 200/100 x 200/200 x 100/50 x 50 mm
Maximum screen size 42 ", 1xNumber of displays supported