LCD Monitor LG 39.7 " 5120 x 2160 pixels Native aspect ratio 21:9 40U990A-W
Tellitav: 7tk SKU: 40U990A-W-LKO
LG
39.7 "
5120 x 2160 pixels, 21:9
Nano IPS, 5 ms
Contrast 2000:1, Maximum refresh rate 120 Hz
Pixel pitch 0.1815 x 0.1815 mm, Built-in speaker(s) Yes
2xHDMI ports quantity, 1xDisplayPorts quantity
VESA Yes
The World’s First 5K2K Monitor with Thunderbolt™ 5
The LG UltraFine™ 40U990A is the world’s first 5K2K widescreen monitor with Thunderbolt™ 5, delivering ultra-fast data transfer, 96W charging, and dual display support. The monitor's 40” curved (2500R), Nano IPS Black panel offers brilliant color, and spectacular contrast - a new go-to display for creators, multritaskers and gamers.
5K2K Means More Pixels for More Creative Control
Built for creators. Ready for professionals.
VESA DisplayHDR™ 600 Meets Nano IPS Black Brilliance
Up to 99% DCI-P3 Color Brilliance for Visual Pros
2000:1 Contrast for Stunning Visual Depth
5K2K Production Powered by Thunderbolt™ 5
Thunderbolt™ 5 supports commercial-level video, film, and game production with faster data transfer, 96W charging, and seamless 5K2K output—all through a single, stable, high-speed cable.
Daisy Chain Enhances Multitasking Efficiency
Versatile Ports for Limitless Possibilities
Dual Speakers. Deep, Immersive Sound.
FreeSync™ Premium Smooths Every Frame
Personalized Your Display with Switch App
Designed for Comfort and Focus
  • World’s first 5K2K monitor with Thunderbolt™ 5 for pro-level performance
  • See sharper, work smarter—5K2K clarity for design, editing, and visual precision
  • A wide 5K2K display built for creative precision and focused workflows
  • Nano IPS Black and HDR 600 deliver deep blacks, vivid color, and contrast
  • From bold to subtle, up to 99% DCI-P3 ensures impeccable color in every project
  • 2000:1 contrast ratio delivers deeper blacks and remarkable visual depth
  • Thunderbolt™ 5 powers fast, stable 5K2K production with 96W charging
  • Connect two monitors and a laptop with a clean, single-cable daisy chain setup
40 "
5120 x 2160 pixels, WUHD
21:9, Nano IPS
5 ms, Curved
Headphone out Yes, VESA Yes
Ribakood/EAN: 8806096489314
1 303.00 / tk
Sisaldab käibemaksu 24%
Kogus
Kohaletoimetamine
Kaubakuller:
Tarneaeg 3-5 tööpäeva
Ise järgi (Visase 5, Tallinn):
Tarneaeg 3-5 tööpäeva
  • Tooteinfo
    • Summary
      LG 40U990A-W. Display diagonal: 101.6 cm (40"), Display resolution: 5120 x 2160 pixels, HD type: WUHD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black