Power Supply CHIEFTEC 400 Watts PFC Active APB-400B8
Tellitav: 194tk SKU: APB-400B8-LKO
ATX 2.3
400 Watts, Cooling System 12cm fan
PFC Active, Colour Silver
The APB-400B8 of the VALUE SERIES offers both quality and 80 PLUS® 230V EU efficiency at a highly competitive pricing. Equipped with a vast amount of required connectors, long native cables and a silent running fan with installed thermal board, the PSU runs quietly on full load and provides REAL POWER, thereby providing all security features. Certified by CE, CB, EAC, TÜV and amongst many others, it’s the VALUE choice!
  • 80PLUS 230V EU
400 W
200 - 240 V, 80 PLUS certification 80 PLUS
PC/Server, PS/2
Fan diameter 120 mm
Ribakood/EAN: 4710713230552
32.42 / tk
Ei sisalda käibemaksu
Kogus
Kohaletoimetamine
Kaubakuller:
Tarneaeg 3-5 tööpäeva
Ise järgi (Visase 5, Tallinn):
Tarneaeg 3-5 tööpäeva
Smartposti pakiautomaat:
Omniva pakiautomaat:
  • Tooteinfo
    • Summary
      Chieftec Value APB-400B8. Total power: 400 W, AC input voltage: 200 - 240 V, AC input frequency: 47 - 63 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 35 cm, SATA power cable length: 150,350 mm. Purpose: PC/Server, Power supply unit (PSU) form factor: PS/2, 80 PLUS certification: 80 PLUS. Product colour: Silver, Fan diameter: 12 cm, Number of fans: 1 fan(s). Certification: 80PLUS 230V EU
    • Vendor Homepage
      https://www.chieftec.eu/products-detail/181/VALUE_SERIES/249/APB-400B8
    • Category Code
      PSU
    • Unit Box Height
      0.16
    • Unit Box Length
      0.18
    • Unit Box Width
      0.09
    • AC input frequency
    • AC input voltage
    • Combined power (+12V)
      360
    • Combined power (+3.3V)
      100
    • Combined power (+5V)
      100
    • Combined power (+5Vsb)
      12.5
    • Combined power (-12V)
      3.6
    • Input current
      3
    • Max output current (+12V)
      30
    • Max output current (+3.3V)
      17
    • Max output current (+5V)
      16
    • Max output current (+5Vsb)
      2.5
    • Max output current (-12V)
      0.3
    • Power factor
      0.9
    • Power Factor Correction (PFC) type
      Active
    • Power protection features
      Over voltage/Overload/Short circuit/Under voltage
    • Total power
      400
    • Cabling type
      Non-Modular
    • CPU power cable length
      350
    • CPU power connector (4+4 pin)
      Yes
    • EPS power connector (4+4 pin)
      Yes
    • Floppy disk drive connector
    • Floppy drive power connector
      1
    • Motherboard power cable length
      350
    • Motherboard power connector
      20+4 pin ATX
    • Number of SATA power connectors
      3
    • PCI Express power cable length
    • PCI Express power connectors (6+2 pin)
    • Peripheral (Molex) power cable length
      150/350
    • Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)
    • SATA power cable length
      150/350
    • 80 PLUS certification
      80 PLUS
    • ATX version
      2.3
    • Power supply unit (PSU) form factor
      PS/2
    • Purpose
      PC/Server
    • Fan diameter
      120
    • Number of fans
      1
    • Product colour
      Silver
    • Certification
      80PLUS 230V EU