The NewStar wall mount, model LFD-W1000 is a fixed wall mount for flat screens up to 100”. This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 3.2 centimetres.
NewStar LFD-W1000 is suitable for screens up to 100" (254 cm). The weight capacity of this product is 125 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 900x600mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Max. weight 125 kg
Fits screens sized 60-100", Distance to wall 3.2 cm
Colour Black 1xNumber of displays supported
Maximum weight capacity (per display) 125 kg, Maximum weight capacity 125 kg
Minimum screen size 60 ", Maximum screen size 100 "
Minimum VESA mount 200 x 200 mm, Maximum VESA mount 900 x 600 mm